Ekologiczne espadryle

różowe espadryle

Buty espadryle docenione są największe ikony mody. Pokochali je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Powstają także modele dedykowane dzieciom, które kochają je za łatwość ubierania oraz lekkość. Modele wykonane z naturalnych włókien doskonale sprawdzają się w gorące letnie dni, nasze stopy się w nich nie męczą, bo są lekkie i oddychające.

Jak powstają espadryle?

Choć prawie wszyscy uwielbiamy ten model butów, to rzadko wspomina się o samym procesie produkcji espadryli, a szkoda, bo cały proces powstawania butów jest bardzo ciekawy i wiąże się z długą tradycją.
Od wieków za podstawowy tzw. półprodukt, który jest niezbędny do wyrobu espadryli, uważana jest pleciona lina, która wyplatana jest głównie z wysuszonych włókien juty, a w mniejszym stopniu również z hiacynta wodnego czy lnu lub innych roślin, które wykazują podobne właściwości. Jeżeli chodzi o włókna juty, to są one bardzo trwałe, a przy tym mają bardzo dobre własności izolacyjne i co najważniejsze, są oczywiście w 100% biodegradowalne.

Jak to się robi?

Aby powstała podeszwa butów espadryli, sznur np. z juty, jest rozwijany z wielkich szpul, po czym na specjalnej, obrotowej formie tworzy się z niego płaską bryłę. To właśnie na podstawie tej bryły powstanie podeszwa espadryli. I tak naprawdę w ciągu zaledwie kilkunastu sekund powstaje najważniejsza baza butów, która daje początek dalszych prac tworzenia espadryli. W kolejnym kroku, za pomocą szydła i cienkiego sznurka łączy się i zaciska wszystkie otrzymane zwoje, które tworzą wspomnianą podeszwę. Czasami do butów dodaje się dodatkowy sznurek i wówczas mamy espadryle wiązane (dedykowane kobietom).