Festiwal Mody

BACZYŃSKA&CZAMARA Kolekcja “Orient Of Pearl”

To duet twórczy z Lublina, pracujący nad projektami synergicznie i synchronicznie. Pełna bliźniacza wręcz zgodność spojrzeń na estetykę, sztukę i technikę oraz komplementarność inspiracji pozwoliła im wytworzyć unikalną metodę kreacji, przebiegającej niejako obok, a wręcz ponad biegiem codziennego życia.

Prezentowana kolekcja “Orient Of Pearl” zaspokaja kobiecą potrzebę olśniewania i budzenia zainteresowania w różnych kontekstach i okolicznościach za pomocą dokładnie tych samych rzeczy. Uniwersalizująca elegancja pereł, koronek, aksamitu, podkreślana sztukateryjną precyzją żakardu oraz biżuteryjnymi akcentami łańcuszków i koralików dyscyplinuje się w minimalizmie, dla którego kanwą jest prosty krój oraz kolorystyka czerń i waniliowe kremy.

Kolekcję charakteryzuje właściwy stylowi Baczyńskiej i Czamary podskórny eklektyzm. Zaznacza się on poprzez przepych stosowanych form i motywów. Motyle przysiadają na ramionach, kaskady pereł, jak krople rosy opadają przez całą długość stroju, witalne wzory zakwitają na materiale, a błyszczące elementy zdobnicze przetwarzają światło, sprawiając, że całość promieniuje.

Najnowsze propozycje Baczyńskiej i Czamary na płaszczyźnie estetycznej wyciągają kobiety z morza anonimowości współczesnej ulicy i zaśmieconych kiczem salonów. Dla ortodoksyjnych wyznawców heurystycznego ujęcia stroju jako tekstu, kolekcja stanowić będzie zaproszenie do etnograficznej podróży po epokach i krainach świata.

Nagrody i wyróżnienia: główna nagroda w programie Xymeny Zaniewskiej „Stawka większa niż szycie”, złote wyróżnienie magazynu „Uroda” w konkursie „Sukienka na miarę”, specjalne wyróżnienie w konkursie „Młoda Igła” od Pani Jagody Komorowskiej, finał Międzynarodowego konkursu Off Fashion 2016 w Kielcach.

Udział w imprezach modowych : Młoda Igła 2002, Wystawa Mody 2001, Lubelskie Prezentacje Mody 2000, Gala Projektantów Mody 2002, Prowokacje 15, Awangarda Show 2000, Zimne Ognie 2002, Gorące Oblicza Mody, współpraca z polskimi gwiazdami do sesji zdjęciowych oraz teledysków muzycznych, Young Polish Designer Foundation w Warszawie.
Projektowanie kostiumów oraz scenografii na potrzeby spektakli Teatru Muzycznego w Lublinie. Współpraca z wieloma realizatorami jak Daniel Kustosik, Violetta Suska, Artur Hofman, Tomasz Obara, Artur Barciś przy spektaklach “Porwanie Sabinek”, “Machiavelli”, “Bal w Savoyu”, “The Musical Show”, “Trzy razy Piaf”, “Miłość, Zdrada i Kłopoty” czy “Paryż Północy”

Opis poniższych zdjęć:

fotograf/makijaż – Katarzyna Kulesza

modelka – Karolina Piasecka